Tsurumi 50UTZ2.4S
- Vortex impeller and wide pump casing interior to prevent clogging
- Cast iron casing that lasts for years
- Ideal for handling wastes with solids
- Automatic operation
- Equipped with floats for automatic level sensing
- Guide rail fitting
- Large solid passage
- Easy to service
- Single-phase, 2-pole motor
DESCRIPTION
Vortex Impeller
Top Discharge Design
Large Solids Handling
The Tsurumi 50UTZ2.4S has a wide opening to allow solids with sizes up to 35 mm to pass through without issues. This makes the pump the ideal equipment to use in moving solid-laden liquid such as wastewater.
Original Tsurumi Technology
SPECIFICATIONS
MATERIALS
- Impeller: Plastic
- Casing: Cast Iron
- Mechanical Seal: Silicon Carbide
- Motor Frame: Grey iron casting EN-GJL-150
- Shaft: Stainless steel EN-X6Cr13
- Cable: Rubber, 10m H07RN-F
TECHNICAL DATA
- Capacity: 0.27 cu.m per minute
- Head: 9m
- Bore Diameter: 50mm
- Max Solid Passage: 35 mm
- Motor Output: 0.4kW